Halıcılar Uzakdoğu’dan umutlu

Halıcılar Uzakdoğu’dan umutlu

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, 2019 yılı için hedef olarak belirlediği ülkeler arasında yer alan Güney Kore, Japonya ve İngiltere ile ilgili yerinde pazar ziyareti sonuçlarını ihracatçılarla paylaştı.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, 2019 yılı için hedef olarak belirlediği ülkeler arasında yer alan Güney Kore, Japonya ve İngiltere ile ilgili yerinde pazar ziyareti sonuçlarını ihracatçılarla paylaştı. Sürdürülebilir ihracat için yeni pazarların şart olduğunu ifade eden Başkan Ahmet Kaplan “Mevcut pazarlarımızı koruyarak yeni pazarlara girmek zorundayız” dedi.

Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinden birisi olan halı sektörünün yeni pazar arayışları devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen hedef ülke pazar araştırmaları devam ederken uzman bir ekibin yerinde incelediği Güney Kore, Japonya ve İngiltere pazar araştırmaları sonuçları GAİB hizmet binasında düzenlenen bir etkinlikle halı sektör temsilcilerine anlatıldı.

 

DÜNYA GENELİNDE GİDİLMEDİK ÜLKE BIRAKMAYACAĞIZ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri konferans salonunda düzenlenen toplantıya Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Hedef pazar arayışlarının devam ettiğine dikkat çeken Başkan Ahmet Kaplan, üniversite sanayi işbirliğiyle yürütülen çalışmaların önemli bir noktaya geldiğini, mevcut pazarlardaki payın arttırılarak, yenilikçi ürünlerle yeni pazarlarda etkin roller oynamak istediklerini ifade etti. Başkan Kaplan, Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen yerinde pazar araştırmalarına Ticaret Bakanlığının da destek verdiğini belirterek “Halı sektörünün gelecek dönemini yakından ilgilendiren bu araştırmalarımızla ilgili sonuçları üyelerimizle paylaşarak üyelerimizin bu pazarları mercek altına almasını ve önümüzdeki süreçte bu ülkelere yönelik düzenleyeceğimiz sektörel ticaret heyeti ve alım heyeti çalışmalarımızın içinde yer almalarını bekliyoruz. Halının lideri olmak kadar, bu liderliği sürdürebilmek de çok önemli. Bu anlamda araştırma ve tanıtım çalışmalarımız için dünya genelinde gidilmedik ülke bırakmayacağız.” dedi.

21.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz