GSO’DAN DEV BULUŞMA

GSO’DAN DEV BULUŞMA

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından uzun zamandır yürütülen çalışmalar neticesinde, Gaziantep’in savunma sanayinde yer alabilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından uzun zamandır yürütülen çalışmalar neticesinde, Gaziantep’in savunma sanayinde yer alabilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi. Gaziantep’in savunma sanayindeki yol haritasının görüşüldüğü toplantıda, önümüzdeki süreçte atılması planlanan adımlar değerlendirildi.

Gaziantep Savunma Sanayi Stratejisi ve Yol Haritası Toplantı’sı, Ankara Gaziantepliler Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Mehmet Ali Borsöken, Emekli Generaller Cemal Alagöz ve Necmettin Baykul, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, Prof. Dr. Melda Çarpın, Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, GSO yönetim kurulu üyeleri, kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının ve firma temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, gelinen noktanın umut verici olduğunu belirterek, savunma sanayinin önemine vurgu yaptı.

Yüksek teknolojiye adaptasyon ve katma değer açısından savunma sanayinin bir dönemeç olduğunun altını çizen Ünverdi, “Gaziantep denilince akla dinamizm ve sinerji geliyor. Çünkü şehrimiz ülkemizin devamlı olarak iki üç katı büyüyor. Gaziantep’in genetiğinde hep yeni bir şeyler yapma ve üretme çabası var. Ancak son dönemde karlılık konusunda istediğimiz rakamları yakalayamıyoruz. Çünkü katma değerli ürün yelpazemiz çok fazla değil. Bu sebeple ihracat rakamlarımızı artırmış olmak karlılığımıza yeteri kadar yansımıyor. Hızla katma değerli sektörler olan medikal sektörü, savunma sanayi gibi sektörlerde yer almak zorundayız. Bugün de bunun için bir araya geldik ve yol haritamızın hazırlıklarına başlıyoruz. Bunu yaparken de kentimizin bürokratları, siyasetçileri, iş dünyamız, akademisyenlerimiz ve tüm Gaziantepliler olarak birlikte hareket etmemiz büyük önem taşıyor. İnşallah bu birliktelik ve sinerjiyle savunma sanayinde de başarıya ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü Gaziantep bunu hak ediyor. Bu güce ve altyapıya da sahibiz. Sektör yelpazemiz çok geniş ve savunma sanayine yönelik çok farklı alanlarda üretimler yapabiliriz” dedi.

 

11.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz