GTO'DAN BÖLGE HAMLESİ

GTO'DAN BÖLGE HAMLESİ

Gaziantep’i en fazla ihracat yapan 4. il yapmayı hedefleyen Gaziantep Ticaret Odası start verdiği yeni projesi ile dinamik ve güvenli ihracat “Dış Ticaret İstihbarat Birimi” kurdu.

Gaziantep’i en fazla ihracat yapan 4. il yapmayı hedefleyen Gaziantep Ticaret Odası start verdiği yeni projesi ile dinamik ve güvenli ihracat    “Dış Ticaret İstihbarat Birimi” kurdu.

“Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulan Birim, bölge ihracatçısına pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılara 3 adımda güvenli ihracat için rehberlik edecek. Projede Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası ile İspanya Sevilla Ticaret Odası da Gaziantep Ticaret Odasına yol arkadaşlığı yapacak. Gaziantep Ticaret Odasının yürütücü olduğu “Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğunun Güçlendirilmesi programı çerçevesinde 177 bin Euro bütçe ile desteklenen proje ile başta Gaziantep ve Adıyaman olmak üzere bölge ihracatçısına güvenli ve sürdürülebilir dış ticaret desteği verilecek.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ile Sevilla Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Birim Koordinatörü Manuel Montoya’nın da yer aldığı basın toplantısında konuşan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım hedeflerinin bölgede sinerji yaratarak kalkınmak olduğunu söyledi.

 

“SİNERJİ OLUŞTURALIM, BİRLİKTE KALKINALIM”

“Komşu illerimizle sinerji oluşturalım, birlikte kalkınalım ki rekabet şansımız yükselsin.” diyen Tuncay Yıldırım, “Biliyorsunuz Oda olarak vizyonumuz, “2023 yılında Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk dört ilden biri olmasına öncülük etmek”. Tüm projelerimizi bu vizyona ulaşmak hedefiyle kurguluyoruz. İhracatta 4’üncülük hedeflerken aynı zamanda katma değeri yüksek, sürdürülebilir, dinamik ve güvenli ihracat da olsun istiyoruz.” şeklinde devam etti.

 

ÖNEMLİ OLAN BİLGİYİ YORUMLAYIP KULLANMAK

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay anacak önemli olan bilgiyi yorumlamak ve kullanmak diyen Başkan Yıldırım proje hakkında şu bilgileri aktardı: “Günümüzde bir tuşla istemediğiniz kadar çok veriye, bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak bu bilgilerin hangisi doğru, hangisi işinize yarar bunları bilmiyorsanız bir anlam ifade etmiyor. O nedenle “Veriyi ve bilgiyi yorumlamada ihracatçımızın koçu olacağız” diyoruz. Bunun için de Adıyaman Odamızla birlikte “Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında bölge ihracatçısı için güvenli ve dinamik bir ihracat sistemi kuruyoruz. Bu sistemin bir benzerini uygulayan Sevilla Ticaret Odasının da tecrübelerinden yararlanacağız”

19.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz