KURTAR ÇAKIR’IN OBJEKTİFİNDEN KIBRIS SERGİSİ

KURTAR ÇAKIR’IN OBJEKTİFİNDEN KIBRIS SERGİSİ

Kıbrıs Barış Harekatı'nda Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarını çektiği fotoğraflarla dünyaya ilk duyuran gazeteci Kurtar Çakın, “Kurtar Çakın’ın Objektifinden 45’inci Yılında Kıbrıs” temalı 5’inci fotoğraf sergisini Sanko Sanat Galeri’nde açt

Kıbrıs Barış Harekatı'nda Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarını çektiği fotoğraflarla dünyaya ilk duyuran gazeteci Kurtar Çakın, “Kurtar Çakın’ın Objektifinden 45’inci Yılında Kıbrıs” temalı 5’inci fotoğraf sergisini Sanko Sanat Galeri’nde açtı.

Çakın, sergi açılışında yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nda askeri birliklerle birlikte gittiği Kıbrıs'ın Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerindeki katliamları çektiği fotoğraflarla dünyaya ilk duyuran gazeteci olduğunu söyledi. Serginin kendisi için büyük önem taşıdığını belirten Çakın, “O günleri, yaşadıklarımızı unutmak mümkün değil. O tarihlerde çektiğim fotoğrafları 19 Temmuz'da sergilemek benim için çok gurur verici” dedi.

Matara kapağında, güneşin altında 60 dereceye ulaşan sıcak havada birbirlerine su ikram ederek savaşan Mehmetçikle omuz omuza cephede bulunmanın bugün onurunu yaşadığını anlatan Çakın, “Mehmetçikle ne kadar gururlansak azdır. Kıbrıs gazilerimizi saygıyla, şehitlerimizi rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

 

BU FOTOĞRAFLARDAN BAŞKA BİR ŞEY KALMADI

Savaş dönüşü ilk sergisini 1974 yılında Adana’da açtığını kaydeden Çakın "Kahraman Türk Ordusu'nun 20 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı'nda iki aya yakın bir süre görev yaptım. Bu süre içerisinde birçok olaya tanıklık ettim. Savaşın üzerinden 45 yıl geçti. Bu anlamlı 45'inci yılda 54 fotoğrafımla yeni kuşağın temsilcilerine Kıbrıs’ı anlatmak istiyorum” diye konuştu.

“Genç nesillere Kıbrıs’ı anlamak gerekiyor. Bu mesele Kurtar Çakın meselesi değildir. Bu memleket meselesidir. Türk Ordusu neden oraya girdi? Çocuklar ve gençler öğrenmeli” diyen Çakın, şöyle devam etti: “Derli toplu şekilde bütün okullarda gençlere sergiler açılarak anlatılmalı. Bu tür sergilerin daha da genişletilerek yapılması lazım. Ben o katliamı yaşadığım için anlatırken çok kötü oluyorum. Kıbrıs bana üzüntüden başka bir şey anlatmıyor. Çok acı şeyler yaşadık. Gönül istiyor ki karma sergiler açılsın. Elimizde bu fotoğraflardan başka bir şey kalmadı. Bu milli bir davadır. Yeni kuşaklara Kıbrıs’ı unutturmamız gerekir. Sergide Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde yaşanan katliamın fotoğraflarına yer veriyorum. Savaşa katılan gazetecilerin ve ordu foto film merkezinin çektiği filmler bir araya getirilip gerçekler karma sergilerle gençlere anlatılmalı. Yunanlılar 250 sayfa kuşe kâğıda baskılı fotoğrafları ‘Barbar Türkler’ diye anlatarak bütün ülkelere dağıttılar. Bizler ise mevcudu kullanamıyoruz. Bu tür sergilerin çoğaltılmasını istiyorum. Birçok gazeteci arkadaşımız orada esir ve şehit düştü. Tüm filmler Rum kesiminin eline geçti. Kala kala bu fotoğrafalar kaldı.”

20.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz