Özel Okullar Gaziantep’te buluştu

Özel Okullar Gaziantep’te buluştu

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Gaziantep ve çevre illerdeki eğitim sorunlarının görüşülmesi amacıyla 10 Mart 2018 Cumartesi günü Özel Seçkin Koleji ev sahipliğinde, Gaziantep’te buluştu.

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah DAL, Başkan Yardımcısı Zafer Öztürk, Genel Sekreter Hayik Nişan ve Türkiye Özel Okullar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Yusuf Tavukçuoğlu, Başkan Yardımcısı Cem Gülan ayrıca Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı Dr. Rüstem Eyüboğlu’nun katılımlarıyla kurucular toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya başta Gaziantep olmak üzere Ağrı, Kayseri, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi birçok ilin özel okul kurucu ve idarecileri de katılım sağladı.

Toplantının ardından Seçkin Koleji ev sahipliğinde düzenlenen hizmet içi eğitim çalışmasının açılış seremonisi Özel Seçkin Koleji Kurucularından İbrahim Kaçıran ve Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal tarafından yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Özel Seçkin Koleji Kurucularından İbrahim Kaçıran, “Özel Seçkin Koleji, Türkiye Özel Okullar Derneğinin Gaziantep’teki ilk üyesi olmanın gururunu taşımakla birlikte, çağdaş, modern, kültür birikimine sahip, Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsemiş ve vatanın bölünmez bütünlüğüne karşı görev ve sorumluluk bilinciyle hareket eden, milli-manevi değerlerine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlayan ve “Çocuğu doğru yetiştirmenin yolu, yetişkin insana doğru davranmanın yoluyla aynıdır.” felsefesine uygun hizmet veren, adı gibi “SEÇKİN” bir eğitim kurumudur. Derneğimizin 17. geleneksel Antalya eğitim sempozyumu sonuç bildirgesinde de vurgulandığı gibi; 21. yüzyılın değişen mesleklerine uygun becerilere sahip, iş hayatında başarıyı getirebilecek yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik eğitim politikaları oluşturmak önceliğimiz olmalıdır. Seçkin Kolejinde yapılacak eğitim seminerleri sonuçlarının da, eğitim sürecinde eğitimcilerimizin bilgi ve beceri düzeylerinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyor ve Türkiye Özel Okullar Derneğinin eğitim- öğretim alanında tüm yenilikleri, gelişmeleri, farklı yöntem ve yaklaşımları takip edip sistemimize dâhil ederek bizlere kaliteli eğitim imkânı sunmalarını son derece önemli bir katkı olarak değerlendiriyorum.” dedi.

350 eğitimcinin katılım sağladığı seminerin ilk bölümünde öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaya yönelik Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Aktan Acar tarafından “Kimlikli Bebeklerle Farklılıklarda Buluşmak” konulu sunum gerçekleştirildi .”Kimlikli Bebekler Yaklaşımı”nın tarihçesinin anlatıldığı sunumda video ve fotoğraflarla farklı ülkelerdeki uygulama örnekleri izlenmiş olup “Kimlikli Bebekler Yaklaşımı” nın erken çocukluk döneminde farklılıklara saygı ,çocuk ve insan hakları ,olumlu kimlik ve empati duygusu geliştirmeye katkı sağlayan güçlü birer eğitim aracı olduğu olgusu üzerinde durulmuştur. “Gelecekte Bir Sınıf : Drama, Tiyatro Teknikleri ve Öğretme Sanatı ile Sınıf Yönetimi” konulu semineriyle Oyuncu ve Eğitmen Gürkan Tavukçuoğlu gelecekte bir sınıf draması oluşturarak birlikte farkındalıkla fark yaratma, alt metin ve alt düşünce oluşturabilme yetisi, yeterlilik duygusu, sınıf iklimi ve sınıf yönetimi gibi konulara yer vererek geleceğin sınıfı bizi yönetmeden öğretmenin “öğretme sanatı”nın kendisinin oluşturabileceğini keyifli sunumuyla katılımcılarla paylaştı. Tüm eğitim - öğretim sürecinin biz öğreticilerde başladığını belirten Gürkan Tavukçuoğlu, öğretmenin rolü ne ve nasıl olmalı sorularına da açıklık getirerek bu kutsal mesleğin hazzını tüm eğitimcilere tekrar yaşattı.

Özel Seçkin Koleji Kurucu Temsilcisi Rıfat Ayalp tarafından kapanışı gerçekleştirilen programda Ayalp konuşmalarının ardından Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Onursal Başkanı Rüstem Eyüboğlu’na, Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal’a ve Prof. Dr. Ebru Aktan Acar ve Gürkan Tavukçuoğlu’na hediyelerini takdim etti.

 

13.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz