VALİ GÜL’DEN KATARLI İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

VALİ GÜL’DEN KATARLI İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Gaziantep Valisi Davut Gül, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Katarlı gazeteciler ile bir araya geldi. Gül burada gazetecilere yaptığı açıklamada Katarlı iş adamlarına seslenerek yatırım yapma konusunda Gaziantep'e davet

Gaziantep Valisi Davut Gül, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Katarlı gazeteciler ile bir araya geldi. Gül burada gazetecilere yaptığı açıklamada Katarlı iş adamlarına seslenerek yatırım yapma konusunda Gaziantep’ten daha iyi bir yer bulamayacaklarını belirtti.

Bir otelde düzenlenen programda sanayiden, gastronomiye, tarihi ve turistik zenginliklerinden ekonomik anlamda işbirliğine kadar Gaziantep’le ilgili pek çok konuda Katarlı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Gaziantep’in 7 buçuk milyar dolar ihracatı ile tam bir ticaret ve sanayi şehri olduğunu kaydetti.

Gaziantep’in özellikle özel sektör eliyle geliştiğini aktaran Gül, “Gaziantep’in en önemli sermayesi insan kaynağı. Gaziantep’in beşeri sermayesi çok güçlü. Gaziantep insanı ihracatı yaparken çantasına ürettiği ürünleri alarak dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığı insanlara açık hesap ile mallarını bırakıp gelirler. Bu anlayış ile sanayisi gelişti. Sanayide üretilen ürünlere baktığımızda, halıdan, ayakkabıya, bakliyattan, kuruyemişe kadar hemen hemen her konuda üretim yapıyor. Dünya halı üretiminin yaklaşık üçte biri Gaziantep’te üretiliyor, yine ayakkabı sektöründe de durum aynı. Birçok markaya fason üretim yapılıyor. Şehrin rekabet edebilme gücü çok yüksek, her kalitede ürün üretebilecek de potansiyeli var” dedi.

 

“MEDİKAL SANAYİ VE SAVUNMA SANAYİ İKİ ÖNCELİKLİ KONUMUZ”

Gaziantep’te sanayiyi yüksek teknoloji üretecek ürünlere kavuşturmak için medikal sanayi ve savunma sanayinin öncelikler arasında yer aldığını dile getiren Gül, “Bu iki sektörde özellikle yeni yatırımların, kümeleşmenin oluşmasını, mevcut sanayi ürünlerinin de inovasyon ve ARGE’yle bir basamak daha yukarı çıkmasını istiyoruz. Markalaşarak kendi markamızla dünyada var olmak istiyoruz” diye konuştu.

21.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz