YILDIRIM, İŞ DÜNYASININ SESİ OLDU

YILDIRIM, İŞ DÜNYASININ SESİ OLDU

Özellikle Covid-19 salgını sonrası iş dünyasını zora sokan ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde aksaklıklara sebep olan konuları dile getiren Başkan Yıldırım iş dünyasının sesi oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında gerçekleştirilen "TOBB Strateji Geliştirme ve Yüksek Koordinasyon Kurulu Toplantısı"nda konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, ticari hayatı yakından ilgilendiren kritik konuları gündeme getirdi.

Özellikle Covid-19 salgını sonrası iş dünyasını zora sokan ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde aksaklıklara sebep olan konuları dile getiren Başkan Yıldırım iş dünyasının sesi oldu.

 

KRİTİK KONULARI GÜNDEME GETİRDİ, DESTEK İSTEDİ

Medikal ve tıbbi cihaz firmalarının kamudan alacakları konusundan, borçların yapılandırmasına pek çok sorunu TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na aktarıp destek isteyen Yıldırım, “Türkiye ekonomisinin güçlü aktörlerinden biri olan Gaziantep’in ticari alanda en büyük çatı kuruluşu olarak hem üyelerimizin hem de Gaziantep’imizin sesi olmamız gerekiyor. En büyük sorumluluğumuz bu kentin ticari hayatını geliştirmek, mevcut sorunların ama öyle ama böyle üstesinden gelmek ve bunun için çalmadık kapı bırakmamak.” dedi.

 

SAĞLIK SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA

Pandemi döneminde büyük bir sorumluluk alan sağlık sektörünün zor bir süreçten geçtiğini ve yaşanan sorunlara ivedi bir şekilde çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Başkan Yıldırım, “Ticarette en önemli problem nakit akışının bozulmasıdır. Bu problemin en temel nedeni de tahsilatların zamanında yapılamamasıdır. Pandemi döneminde stratejik önemini çok net anladığımız sağlık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizden aldığımız geri dönüşler gösteriyor ki; sektörün ciddi bir nakit akışı problemi bulunmakta. “ dedi.

Firmaların kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarını tahsilde büyük problem yaşadıklarını söyleyen Yıldırım şöyle devam etti: “Firmalarımız, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu gereğince 120 ila 200 gün arasında değişen sürelerde ödemelerini alması gerekirken ne yazık ki bu süre 400 günü aşmaktadır. Pandemi ile birlikte bu sorun giderek derinleşiyor. Sektörün kendisini geliştirerek yerli ve milli üretim noktasında pandemiyi bir fırsata çevirebilecekken, enerjilerini tahsilat problemleri ile mücadeleye harcamamaları gerektiğini düşünüyoruz. Sürdürülebilirliğin sağlanması bakımından firmalarımızdaki nakit akışlarının aksatılmaması büyük önem arz etmektedir. Kabul edilmesi mümkün olmayan bu durumun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekmektedir.”

21.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz