Anadolu masalları projesi kabul edildi

Anadolu masalları projesi kabul edildi

Anadolu Masalları Projesi milletimizin kültürel birikimlerinin ve ortak değerlerinin ülkemize ait motiflerle nesilden nesillere aktarılması, çocuklarımızın hayal güçlerinin geliştirilmesi amacıyla yapılan proje kabul edildi.

Anadolu Masalları Projesi milletimizin kültürel birikimlerinin ve ortak değerlerinin ülkemize ait motiflerle nesilden nesillere aktarılması, çocuklarımızın hayal güçlerinin geliştirilmesi amacıyla Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Unesco Türkiye Millî Komisyonu Eğitim ve Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesince Unesco Projesi olarak kabul edildi.

Proje ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Bu kapsamda akademik bir heyet oluşturularak en sevilen Anadolu Masalları derlenmiştir. Derlenen bu masallar, Türk dili, çocuk edebiyatı, halk bilimi, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alan uzmanı akademisyenlerce incelenmiş ve çocuğa görelik ilkesine, dil ve anlatım unsurlarına göre düzenlenerek okul öncesi, 1.-2. sınıf ve 3.-4. sınıf düzeylerine göre üç grupta tasnif edildi. Türkiye genelinde 18 Güzel Sanatlar Lisesi belirlenerek resim öğretmenlerinin liderliğinde öğrencilerimiz, masallarımızı resimlemişlerdir. Yapılan bu resim çalışmaları Anadolu Masalları Resim Sergisi adıyla ülkemizin yedi bölgesinde, temsilen birer ilde sergilenmekte ve çocuklarımızla yerli masal kahramanlarımız tanıştırılmaktadır. Bugüne kadar İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir, Ege Bölgesinde İzmir, Marmara Bölgesinde İstanbul, Karadeniz Bölgesinde Samsun, Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum illerinde sergiler açılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bölgenin kadim şehri Gaziantep’te 18 Ocak 2020 Salı günü saat 11.00’de Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda sergi açılacak ve 21 Şubat 2020 tarihine kadar açık kalacaktır. Ardından Akdeniz Bölgesinde Hatay ilinde sergi açılarak Türkiye Sergi Turu tamamlanacaktır. Sonrasında serginin Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde sergilenmesi planlanıyor.

17.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz