Göçer: “Tarihi Kılınçoğlu Camii ibadete açılmalıdır”

Göçer: “Tarihi Kılınçoğlu Camii ibadete açılmalıdır”

Gaziantep’te restore için ibadete kapatılan, çevresi alkolik, madde bağımlıları ve hırsızların mekânı haline gelen tarihi Kılınçoğlu Camiinin içler acısı durumu görenleri üzüyor.

Merkez Şahinbey ilçesi Kılınçoğlu Mahallesi’ndeki tarihi Kılınçoğlu Camii 3 yıl önce bazı bölümlerinde hasar oluştuğu gerekçesiyle restore edilmesi için ibadete kapatıldı. 3 yıldır ibadete kapalı olduğu için tarihi Kılınçoğlu Camii’nin çevresi alkolik, madde bağımlıları ve hırsızların mekanı haline geldi.

Hicri 1152, miladi olarak da 1739 yılında Kılınçoğlu Hamza Bey tarafından yaptırılan ve yaklaşık 3 yıldır restorasyon çalışmaları tamamlanamayarak ibadete kapalı olan caminin bu durumda olması mahalle sakinlerini üzüyor. 3 yıldır adeta kaderine terk edilen ve ibadete açılması için hiçbir çalışma yapılmayan tarihi Kılınçoğlu Camiinin kapalı kalmasına mahalle sakinleri tepki gösteriyor. Caminin içler acısı durumu defalarca gündeme gelmesine rağmen halen ibadete açılmaması mahalle sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Çevresi alkol alanların, madde bağımlılarının ve hırsızların mekanı haline gelen caminin bir an önce ibadete açılmasını isteyen mahalle sakinleri, yetkililerin bu konuda daha duyarlı davranmasını istiyor.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer ve beraberindeki heyet, restore edilmesi için yaklaşık 3 yıl önce ibadete kapatılan ancak restorasyonuna bir türlü başlanılmayan 350 yıllık tarihi camiyi gezdi. Caminin içler acısı durumu ile ilgili mahalle sakinlerinden bilgi alan Göçer, bazı bölümlerinde hasar oluştuğu gerekçesiyle restore edilmesi için ibadete kapatılan caminin durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

18.05.2022 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz