TÜRK YILDIZLARI GAZİANTEP SEMALARINI SÜSLEDİ

TÜRK YILDIZLARI GAZİANTEP SEMALARINI SÜSLEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen TEKNOFEST, renkli etkinliklerle başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen TEKNOFEST, renkli etkinliklerle başladı. Kortej yürüyüşü ile start alan festival, TEKNOFEST Bayrağı’nın göndere çekilmesiyle devam etti. Türk Yıldızları Pilotları Gaziantep Kalesi’nden başlayarak tüm şehrin üzerinde akrobasi gösterisi yaparak TEKNOFEST’in başladığını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından ilk defa İstanbul dışında Gaziantep’te gerçekleşecek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, renkli görüntülerle başladı. 21 farklı teknoloji kategorisinden oluşan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan festivalin açılışına, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, milletvekilleri, belediye başkanları ve il protokolü katıldı. Festival, 25 Aralık Panorama Müzesi’nden başlayarak Gaziantep Kalesi ön kapısına kadar bando eşliğinde protokol öğrenciler ve paydaşların katılımıyla yapılan kortej yürüyüşü ile start alırken, sonrasında TEKNOFEST bayrağı göndere çekildi. Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan “Türk Yıldızları” pilotları Gaziantep Kalesi’nden başlayarak şehrin üzerinde eşi görülmemiş bir akrobasi gösterisi yaptı, gökyüzüne devasa bir kalp çizdi.

 

VARANK: TEKNOFEST TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME GÜCÜNE SAHİP BİR ETKİNLİK

TEKNOFEST açılış konuşmasında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, festivale ilginin her geçen yıl katlanarak arttığını belirterek, “İlk iki sene İstanbul’daydık 3’üncü senemizde Anadolu’ya çıkarma yapalım dedik ve işte Gaziantep’teyiz. Salgın, teknolojiye gönül verenleri, gençlerimizi elbette durduramıyor. ‘Teknoloji üreten Türkiye’ hedefi ile çıktığımız bu yolda yıldan yıla yüzbinlerce gencimiz bize katılmaya devam ediyor. Hepsi sadece bir amaca odaklanmış durumda. Çığır açıcı teknolojileri üretmek. Ellerindeki imkânları zorlayarak gençlerimiz, kendi takımlarını oluşturdular, fikir jimnastiği yaptılar, AR-GE ve inovasyon yol haritalarını çıkarıp projeye döktüler. Atölyelerinde sabahlayıp, elektrikli otomobillerden roketlere, otonom araçlardan insansız su altı araçlara varıncaya dek birbirinden iddialı işlere imza attılar. TEKNOFEST toplumu dönüştürme gücüne sahip bir etkinlik. Şimdi ektiğimiz tohumların etkilerini orta ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz. Bugün roket fırlatan, İHA yarıştıran enerji araçları üreten gençler, yarın bu ülkenin en modern füzelerini, uçaklarını ve akıllı şehirlerin mimarları olacak. Biz bu etkinlikle gençlerin potansiyelini keşfediyor, onların hayallerine yol arkadaşı oluyoruz. Geleceğin kritik teknolojilerini geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürünler çıkarmak için çıkarıyoruz. Bu şekilde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı sağlıyoruz. Bizim iddialı ama bir o kadar gerçekçi hayallerimiz var. Tüm dünyanın peşinden koştuğu yenilikçi ve vazgeçilmez ürünleri geliştirmeyi ve bunların üzerinde ‘Türkiye’de üretilmiştir’ damgasını görmek istiyoruz. TEKNOFEST ile bizde teknoloji üretebiliriz farkındalığını toplumumuzun her katmanında bütün vatandaşlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca bugün Gaziantep’te ki bütün okulları TÜBİTAK’ın kitaplıklarıyla buluşturuyoruz” diye konuştu.

24.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz