ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE YENİ BİNA

ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE YENİ BİNA

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi yeni hizmet binası görkemli törenle açıldı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi yeni hizmet binası düzenlenen görkemli törenle hizmete açıldı.

Açılışa TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, MHP Gaziantep Milletvekili A. Muhittin Taşdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası eski Gaziantep Şube Başkanı ve Türk Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Kilis İl Temsilcisi Güven Özdemir, Gaziantep İlçe Ziraat Odaları Başkanları, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcıları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, birçok STK temsilcisi, Ziraat Mühendisleri ve diğer misafirler katıldı.

Açılışta konuşan MHP Gaziantep Milletvekili A. Muhittin Taşdoğan, hizmet hizmet binasının hayırlı olması temennisinde bulunurken, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, “Yeni hizmet binasında Gaziantep üreticisine ve Ziraat Mühendislerine iyi hizmet ve eğitim verilecek. Hayırlı olsun diliyorum” ifadelerini kullandı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, “Yeni hizmet binamız açıldığı için çok mutluyuz. Benden önceki başkanlarımla birlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, “Ziraat Mühendisleri Odası kamu niteliğinde kurulmuş bir meslek odasıyız ve 81 ilde örgütlenmemiz mevcut. Ülke genelinde 27 şube ve 54 temsilciliğimiz var. Gaziantep üye sayısı, ticareti ve sanayisi ile çok önemli bir kentimiz. Fıstığından sebzesine kadar her türlü ürün burada yetişiyor. Yeni binasında eğitimiyle, Gaziantep üreticisine ve meslektaşlarına iyi hizmet vereceğini düşünüyorum. Hayırlı olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak Türkiye tarımının son durumunu raporlar halinde ilgili yerlere bildirdiklerini söyleyen Güngör, “Sıkıntılarımız var, işlenebilir tarım arazilerimiz daralıyor. 26 buçuk milyon hektar alandan 23.2 milyon hektar alana düştü. Mera alanlarımız daraldı, 16 buçuk milyon hektar alandan 11 milyon hektar alana düştü. Sularımız, derelerimiz, çiftçimiz sıkıntılı. Çiftçi büyük sorunlarla karşı karşıya. Girdi maliyetleri inanılmaz derecede arttı, destekler yetersiz. Bakanlığın uyguladığı iyi tarım uygulamaları, organik tarım, hatta tarımsal danışmanlıkta dahi büyük sıkıntılar var. Destekler zamanında ödenmiyor. Üretici para kazanamıyor. Para kazanamadığı için üretimden kaçıyor. Üretimden sıkıntımız olunca ithalata yöneliyoruz. Birçok ürünümüzü artık ithal etmek zorunda kalıyoruz. Bu doğru bir yaklaşım değil. Ziraat Mühendisleri Odası olarak rakamlarla bakanlığa iletiyoruz, kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sıkıntılarımızın iyi bir politika ile düzelmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

2.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz