HKÜ’de Yunus dilinde Konser

HKÜ’de Yunus dilinde Konser

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); başta Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın olmak üzere önemli protokol üyeleri, tüm akademik ve idari personeli ile geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ); başta Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın olmak üzere önemli protokol üyeleri, tüm akademik ve idari personeli ile geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk olan Gösteri ve Sanat Merkezinin açılışını da gerçekleştiren HKÜ, etkinliği ‘’Yunus Dilinden Konseri’’ lle taçlandırdı.

HKÜ Kampüsünde düzenlenen iftar yemeği ile Gösteri ve Sanat Merkezinin açılışının ardından gerçekleşen Yunus’ta can bulan Anadolu ruhu, irfanı, kültürel derinliği ve kadim dervişlik yoluna dair öğretinin ses sanatı ile ifade edildiği “Yunus Dilinden Konser” dinleyenleri derinden etkiledi. Önemli protokol üyelerinin katılım yaptığı iftar yemeğine; Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Valisi Davut Gül, Melih Gökçek, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören, HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, mütevelli heyeti üyeleri, protokol üyeleri, akademik ve idari kadro aileleri katıldı. Coşkulu bir kalabalığın oluşturduğu iftar yemeği, renkli görüntülere sahne olurken Yunus Dilinden Konseri ile kulakların pası silindi.

 

‘’BİR ÜLKENİN İLERLEMESİ; KÜLTÜRE, SANATA VE SPORA VERDİĞİ DEĞERE DE BAĞLIDIR”

Bizler her anlamda bereketli olduğuna inandığımız son derece stratejik bir coğrafyada yaşıyoruz diyerek sözlerine başlayan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu: “Bölgemiz muazzam bir potansiyele sahip. Bu sebeple, 2008 yılında üniversitemizin temellerini buraya attık. Yani, ilmin, bilimin, irfanın, ticaretin kavşağı olan Tarihi İpek Yolu’nun üzerine kurduk. Bu yol öyle bir yoldur ki; doğudan batıya ve batıdan doğuya orduların, bilgelerin, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de aktığı, “Büyük Buluşmaların” yoludur. Bu yoldan Buharî, İbni Sina, Farabi gibi Batı dünyasına da ilham veren düşünürler geçmiştir. Üniversitemizin ruhunda ve tarihi hafızasında İpek Yolu tecrübesi zaten var. Şimdi açtığımız merkezimizle bu tecrübeye sizlerin de büyük katkılar yapmasını bekliyoruz. Burada şunu tekrar vurgulamak istiyorum: Bir ülkenin ilerlemesi, medeni uygarlıklar seviyesine gelmesi sadece ekonomik gelişmelere bağlı değildir. Üniversiteler ve iş dünyası ile birlikte kültüre, sanata ve spora verdiği değere de bağlıdır. İstanbul’da ilk defa “Yunus Dilinden” konserini dinlediğimde de çok etkilenmiştim. Sizler içinde Merkezimizin ülkemize, bölgemize ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

24.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz